Ve fotogalerii zatím nejsou žádné obrázky

Polsko


Polsko – Baltské pobřeží pro nás bylo objevem a krásným překvapením. Jet k moři, na sever, o vánocích? No a proč ne… 

Bláznivé nápady nás s Pavlem neopouští. A tak jsme nelitovali jediného dne. Bylo to dokonalé.
 

Miedzyzdroje 25.12.2018

Vyjeli jsme v 7 hodin ráno, a protože jsme se střídali v řízení, tak nám cesta ubíhala bez větších zastávek. Po osmi hodinách jízdy jsme v cíli. Villa Tusia – úžasné a krásné ubytování. Vše ve stylu Provence. Náš pokoj neměl číslo, ale značku – krásnou kytici levandulí. Ačkoli bychom se asi nejraději oddali odpočinku, nedalo nám to a šli jsme na pláž. K moři.

Foukal vítr, ledový vítr, byla tma a z té tmy se ozývalo moře. Hukot vln, které narážely do pobřeží. Šli jsme po pobřeží, po pláži. První kroky a nohy se boří do písku. Ve tmě lze jen stěží rozeznat, kam jdeme. A potom se před námi otevřelo moře. Temné, dunivé, s obrovskými vlnami. Vlny se s hukotem blížily jedna za druhou k nám, aby se roztříštily o písek a sklouzly zase zpátky. Nádherná podívaná… Došli jsme k molu. Vánoční světla, spousta barev a ruchu. Život vánoční tady jel naplno. Obchůdky, třpytivá pozlátka vánoční výzdoby, lidé a vůně… najednou Vánoce dostávají úplně nový rozměr.

26.12.

Ranní procházka po snídani. Téměř prázdné pláže i vítr se utišil. Pod mrakem a příjemný klid, lehce mrazivé ráno a zase to moře. Vyplavené kamínky a mušle. Po pláži si to vykračuje paní. Úplně bosa. Boty v ruce a na hlavě čapku Santa Clause. S úsměvem, radostí si courá nohy v moři.

Navštívili jsme Muzeum voskových figurín a město. Dlouhá procházka po pláži, dokonce vylezlo i sluníčko a bylo nádherné počasí. Po západu slunce jsme vyrazili na večeři do restaurace s příznačným názvem „U Neptuna“. A jak zakončit vánoční večer? Svařákem na molu. Vítr se už zase zvedal. Moře šumělo, vlny se předháněly, která se dřív roztříští o pilíře mola. Ráno vyrážíme směr Rewa a Gdaňsk… A shrnutí? Vrátíme se sem. Tady to bude ideální dovolená a třeba i pro naše děti.

27.12. – 31.12 Poslední zastávka na pár dní ve městě Rewa a Gdaňsk neměla chybu.

Gdaňsk. Tohle město je svou starobylostí, svou architekturou a energií úžasné. Musím říct, že jsem se do tohoto města zamilovala. Tak nádherné uličky, domy a nábřeží, které jsme viděli tam, jsme jen tak někde nenašli. Navíc umocněné vánoční atmosférou. Vůbec nevadilo sychravé počasí, ani chladno. Oba jsme si užívali města, jeden druhého a toho, že to vše můžeme prožívat spolu. Na památku mi Pavel vybral jantar, krásný, velký, neopracovaný. Surovost a nádherné zabarvení šperku mě obzvlášť těší. Jako by v něm bylo zakleto celé tohle místo. Přesně vystihuje vše, co jsme tady viděli, vnímali a prožili. Nosím jej pyšně na krku, když se couráme městem. I tady jsme si zašli na oběd a až do pozdního večera jsme nasávali atmosféru města. A zas jsme si i tady říkali, že se vrátíme. Tohle město si zaslouží mnohem více času.

27.12. – 31.12

Poslední zastávka na pár dní ve městě Rewa a Gdaňsk neměla chybu.

Gdaňsk. Tohle město je svou starobylostí, svou architekturou a energií úžasné. Musím říct, že jsem se do tohoto města zamilovala. Tak nádherné uličky, domy a nábřeží, které jsme viděli tam, jsme jen tak někde nenašli. Navíc umocněné vánoční atmosférou. Vůbec nevadilo sychravé počasí a ani chladno. Oba jsme si užívali města, jeden druhého a toho, že to vše můžeme prožívat spolu. Na památku mi Pavel vybral jantar, krásný, velký, neopracovaný. Surovost a a nádherné zabarvení šperku mě obzvlášť těší. Jako by v něm bylo zakleto celé tohle místo. Přesně vystihuje vše, co jsme tady viděli, vnímali a prožili. Nosím jej pyšně na krku, když se couráme městem. I tady jsme si zašli na oběd a až do pozdního večera jsme nasávali atmosféru města. A zase jsme si už i tady říkali, že se vrátíme. Tohle město si zaslouží mnohem více času.