Okouzlení stylem  STEAMPUNK

od A do Z
 

 • Anička a Zdenda! •

A co je to STEAM PUNK...? Takto jej popisuje Wikipedie...

Steampunk je podžánr sci-fi či fantasy. Název, vzniklý v 80. letech 20. století[1], odkazuje na kyberpunk, jako žánr sci-fi zaměřený na technologii a páru, (anglicky steam), přesněji řečeno popisuje společnost a technologie založené na páře jako hlavním zdroji energie, která charakterizuje technologie, tvořící kulisy děl tohoto žánru.

Díla se odehrávají v různých alternativních historiích či sci-fi kulisách, podobných prostředí knih J. Vernea nebo H. G. Wellse. Jedná se zejména o alternativní viktoriánskou éru[1], dále ale také o postapokalyptické prostředí, nebo i prostředí divokého západu. Díla – na rozdíl od historických románů – představují některé vynálezy, technologie nebo historické události, které neexistovaly nebo existovaly jindy a jinak.

Z filmů je to např. Wild Wild West nebo anime Steamboy. Z knih potom Leviatan od Scotta Westerfelda vydaný v češtině v roce 2011.

Steampunk se promítá i do módy, kdy si jeho fanouškové vyrábějí a upravují oblečení, technologie či předměty určené k dennímu užití, tak jak by mohly vypadat ve světě steampunku.

Historie

Karikatura J. Vernea, zobrazeného na dně moře

V roce 1987 byl poprvé použit pojem steampunk.[3] Pojem vytyčil K. W. Jeter a řadil k němu své knihy a knihy Tima Powerse

Počátek

Za praotce steampunku jsou označování Jules Verne a H. G. Wells, jejichž díla se stala inspirací dalším tvůrcům. Dalšími literárními autory, kteří navázali na téma steampunku, byli např. Tim PowersJames BlaylockWilliam Gibson... Tito autoři se zasloužili o proslavení žánru a dali mu vizáž, jakou známe dnes. Následkem toho bylo expandování steampunku i do jiných oblastí, než je literatura

Steampunk v Česku

V Česku se v počátcích ujal steampunk po stránce spíše vizuální nežli literární. Okolo roků 2010 – 2011 se jednalo o různá setkání nadšenců (FateConSteamUp), plesy, Larpy a nebo i hru na hrdiny. Před samotnými akcemi se ale ještě od roku 2009 začaly objevovat webové stránky věnované steampunku, které sloužily (a většina dodnes slouží) jako jediné česky dostupné informace o tomto žánru. Jednalo se o blogy: Deeverův steampunkový blogNebe plné hvězd a dále pak o e-časopis Steamzine.

Od roku 2010 se začal steampunk objevovat i v české literatuře, vyšlo Století páry od Petra Schinka a několik povídek. Prvním ryze steampunkovým českým románem je kniha Démon z East Endu od Petry Slovákové, což je první díl plánované trilogie Ve službách královny, odehrávající se v alternativním viktoriánském Londýně. Prvky steampunku se ale v české literatuře objevovaly i dříve, i když v menší míře – např. v knize Seržant od M. Žambocha

Prostředí

Ukázka ozubených kol.

Výchozí prostředí steampunku je vlastně „zrealizování“ budoucnosti, jak si ji představovali lidé 19. století. Prostředí je většinou zasazeno do období podobnému vládě královny Viktorie v Anglii. Období se odráží zejména v módě oblékání (korzetyvestyfrakycylindry, apod.), využívaní technologií (využití ozubených kolpáryvzducholodíbalónů, apod.), ale i tematickém pojetí coby romantismu. Barvy oděvů a doplňků jsou často černé, hnědé, popřípadě béžové.[6][7] Výše popsané výchozí prostředí bývá často doplňováno dalšími žánry – divokým západem (tzv. Westernpunk - zejména v Americe), postapokalyptickým sci-fi nebo fantasy. Steampunk se samozřejmě také nevylučuje s jeho bratrskými žánry jako kyberpunkbiopunkdieselpunk nebo třeba teslapunk.

Podžánry

V steampunku můžeme narazit na následující podžánry:

  • Clockpunk: Podžánr je z velké části podobný steampunku. Jeho charakteristickým rysem je využívání všemožných strojů a přístrojů sestavených z ozubených kolpružin a především hodinových strojků.
  • Gaslamp fantasy: Stejně jako steampunk je Gaslamp fantasy orientováno na viktoriánskou éru. Oproti původnímu žánru v něm je méně nadpřirozených technologií a příběhy se odehrávají ve světě více podobném tomu reálnému